Camp YavnehCamp Yavneh
צוות המחנה

Camp Staff

Hanhallah – Head Staff

Executive Director

Bil Zarch

Summer Camp Director

Michelle Rosenhek Zelermyer

Director of Operations

Netanel Spiegel

S'Gan Rosh Machane (Assistant Director)

Lisa Rubins

Rosh Chanichim (Director of Camper Care and Yedidut)

Miriam Loren

Rosh Noar (Head of Upper Camp)

Alanna Wolf

Rosh Tzeirim (Head of Lower Camp)

Steve Shimshak

Rosh Chinuch (Director of Education)

Chana Israel

Rosh Hadracha

Shira Loewenstein

Rosh Agam (Director of Waterfront)

Estelle Lajmer Gomolka

Director of Philanthropy

Adina Zarchan

close
Leadership
Leadership

Roshei Ayda

Rosh Kerem

Noam Borensztajn – K’16

Rosh Kerem

Toby Mars – K ’16

Rosh Maalot

Abbey Rose- K’17

Rosh Maalot

Sophie Ana Paris- K’17

Rosh Leviim

Sam Greene- K’17

Rosh Leviim

Josh Gladstone- K’17

Rosh Arayot

Cara Parnes – K’15

Rosh Kfirim

Isaac Singer- K’15

Rosh Kfirim

Carly Marinstein- K’17

Rosh Gefen

Chelsea Clark- K’17

Rosh Gefen

Max Rogal- K’17

Rosh Gurim

Shira Caplan- K’15

close
Leadership
Leadership

Year Round Staff

Retreat Coordinator

Marcia Feldmann

Business Associate

Shlomit Keehn

Director of Family Camp/Art Specialist

Shirah Rubin

Registrar

Tammy Schneider

close
Leadership
Leadership

Camper and Counselor Care

Yoetz (Advisor) Second Session

Russ Hoffman

Yoetzet (Advisor) First Session

Roseanne Lesack

Yoetzet (Advisor) First Session

Charlotte Ross

Yoetzet (Advisor) Second Session

Amy Siege

Camp Nurse

Suzi Polirer

Camp Nurse

Stacey Wyner

close
Leadership
Leadership

Support Staff

Rosh Meltzarim and Bnai Mitzvah Tutor Coordinator

Ann Lapin

Yearbook/Photography

Rachel Perdue

Head of Safety

Scott Rubins

Gan/Parparim

Elana Saenger

Photographer

David Schlacht

Technology Specialist

Marty Sullaway

close
Leadership
Leadership

Specialists

Rosh Adventure Center

Travis Corcoran

Rosh Mishlachat (Head of the Israeli Counselor Delegation)

Adina Deutsch

Co-Rosh Sport (Head of Sports)

Mica Felsztyna

Ceramic Artist

Julie Leshem

Rosh Rikud (Head of Dance)

Marcelo Marianoff

Betzalel Fellow (Artist in Residence)

Jayne Miller

Music Specialist

Jake Smith

close
Leadership
Leadership

Tochnit (Programming)

S'gan Tochnit

Allie Abels – K’14

Rosh Chavaya

Will Barry – K’13

close
Leadership
Leadership
close
Leadership
Leadership

Educational Staff – Morim (Teachers)

Sara Birnbaum

Justin Cammy

Rabbi Karen Citrin

Rabbi Micah Citrin

Limor Cohen Melul

Rabbi Richard Polirer

close
Leadership
Leadership